Đánh giá application profile Fall 2018

Discussion in 'Application preparation' started by hopeful1995, Jul 30, 2017.

1. hopeful1995

hopeful1995 Thèm thuồng

Em chào các anh/chị,
    Em đang chuẩn bị apply PhD các trường ở Mỹ Fall 2018. Em thực ra có nộp PhD kì Fall 2017 nhưng kết quả không được tốt cho lắm. Em hy vọng anh/chị bớt chút thời gian xem xét CV em nên nộp trường nào thì vừa tầm em để nộp lần này kết quả khả quan hơn ạ ?

Undergrad: KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
    Major: Computer Science
    GPA: 3.96/4.3 (Rank 1/37)
    Research interest: Applied Machine Learning, Machine Learning applications in HCI, Computer Systems, ...
    Pubs: 1 paper accepted to a IEEE conf liên quan đến data mining, 1 paper accepted to a Korean regional conf liên quan đến computer education (Cả hai đều second author)
    Internships: 2 cái ở Google (1 cái liên quan đến app development, 1 cái liên quan đến machine learning/deep learning), 1 cái ở một startup (information retrieval), 1 cái ở Adobe Research (liên quan đến mobile app development, machine learning, nlp và computer vision).
    TOEFL: 102
    GRE: Em sẽ take lại vào tháng 9 này ạ (nhưng chắc math > 167, verbal > 150, writing tầm 4.0 ạ)
    LORS: 2 very strong letters từ managers quản lý em trong đợt thực tập của em. 1 thư nữa từ 1 thầy từng làm research với em.

Em xin cảm ơn.

kythanbka likes this.
  2. thangpt88

thangpt88 Viên mãn

Anh không cùng chuyên ngành với em, nhưng thấy profile của em mạnh đấy chứ. Em nên mình mentor khi apply, và có thêm bạn để cùng trao đổi, chuẩn bị. Anh nghĩ lần này sẽ tốt hơn đấy. Good luck!
    TP

kythanbka and hopeful1995 like this.
  3. kythanbka

kythanbka Đơn giản...

Bác Thắng đã nói hồ sơ của em mạnh thì cứ mạnh dạn apply các trường top e nhé ;))

hopeful1995 likes this.
  4. trangnambeo

trangnambeo Viên mãn

What did you learn from Fall 2017? I can see that you have a strong undegrad record: good GPA + good school + good research experience. Did you make it to top 40 in Fall 2017? I think GRE is not too important cause you know how to do research. At this point, I would contact prof If I were you. Good luck.

hopeful1995 likes this.
  5. hopeful1995

hopeful1995 Thèm thuồng

Em cảm ơn anh ạ. Em hiện cũng đang nộp chương trình VEF 2.0 cũng với hy vọng tìm được mentor và các bạn cũng apply đợt này để chia sẻ kinh nghiệm với nhau.

Dạ em cảm ơn anh đã động viên. Rút kinh nghiệm từ lần trước lần này em sẽ nộp đơn dàn trải nhiều trường hơn nhưng chắc chắn vẫn sẽ thử vận may của mình với các trường top 1 lần nữa ạ.

Thank you for your advice. I am also planning to contact professors soon.
    Last year, I got admitted to only the Master program of UCSD (no funding). I also got admitted to some other Master programs of Canada universities (UBC, SFU, ...).
    Some problems with my last application that I can think of are:
    • My GRE verbal score is quite low (147).
    • I did not have much relevant experience for the field that I applied to (Machine Learning). At that time, I had more experience in computer systems and networks.
    • My SOP is not very well written. Again, I applied to Machine Learnining research groups, but I wrote mostly about my projects related to computer systems in my SOP.
    • One of my LOR is not very strong. I asked a professor who taught me a non-major course to write a letter for me. Even though he was very enthusiatics in helping me, but probably his letter did not carry a lot of weight.
    I hope this may be helpful for other applicants.

6. d_t_nguyen

d_t_nguyen Nghiện

Mình nghĩ bạn nên focus nhiều hơn vào publication nữa là có hồ sơ mạnh để vào các trường top, vì hình như đây là điểm yếu nhất của hồ sơ bạn.

hopeful1995 likes this.
  7. trangnambeo

trangnambeo Viên mãn

This is a good idea. One of my friend went through VEF 2.0 and got admitted to UF with full funding.
    What is your plan? Get a PhD, become a researcher, OR just take a Master degree then get a job. Time is invaluable. You better plan well.
    I'm quite not sure about new GRE compare to the one I took 9 years ago. At that time, >1200 is Okay. You can never beat Chinese, Indian, or American in GRE test.

There you go. This is the point. Why not getting to a good PhD program in computer systems/networks then switch to deep learning? Doing more research will definitely strengthen your profile BUT... can you do that for Fall 2018? You only have 2 months to at least send a proposal to a good conference.See http://conferences.visionbib.com/Iris-Conferences.html#2017T for more details. If I were you, I would go through some book or open-source project, pick a good one, improve it, share it on GitHub and mention it in your resume or email to contact professor. Participate in a challenge would be fun, too.(see kaggle.com).

We're not Hemingway, just try to make it terse, I don't this this is important.

Its the strongest point in your application package If your professor has reputation in the field, otherwise, no weight.

You come from a good school and know how to do research, thats your strongest point. Emphasize it. Make it shine. Professors tend to hire students with potential.

Good luck.

hopeful1995 likes this.
  8. hopeful1995

hopeful1995 Thèm thuồng

Thank you very much for your advices. It will be very valuable for me :)

9. Ember

Ember Nghiện

@hopeful1995 Hi bạn, mình thấy profile của bạn rất mạnh, có thể là do mục tiêu/ hướng nghiên cứu của bạn đặt ra không phù hợp/ không khớp với background chăng? Xét ra thì nếu bạn gây được ấn tượng cho gs trước thì những yếu tố như GRE hay độ mạnh của LoR không còn quá quan trọng. Nhiều khi người ta chỉ nhìn tên người viết LoR chứ không quan tâm lắm đến nội dung.
    Nếu bạn aim cao thì việc apply khá là hên xui, nhưng nếu đúng tầm thì không khó với profile như thế này.
    Mình apply năm ngoái (cũng CS), và giờ đang ở bên này rồi. Mình cũng là thành viên trong khóa đầu tiên của VEF 2.0 (tiền thân VEFSTA), nếu cần trao đổi gì thì liên lạc với mình.

hopeful1995 likes this.
  10. hopeful1995

hopeful1995 Thèm thuồng

Dạ em cảm ơn anh vì lời khuyên ạ. Em send anh tn rồi đó ạ. Có gì mong anh giúp đỡ và cho em hỏi thêm ạ.

Share This Page